Neizostavni izlet svih koji dolaze u Hurgadu svakako su Giftun ostrva koja su okružena koralnim grebenima i dom su najraznovrsnijim primercima podvodnog sveta. Ima nekoliko plaža koje se nude u okviru izleta na Giftun, a posetioci koji se prvi put susretnu sa ponudom često ostanu zbunjeni oko same ponude izleta i gde zapravo idu. Evo kratkog objašnjenja.
Orange beach (Orange bay)/ Paradise beach (Paradise island)/ Mahmya beach (Mahmya island) – Koje su razlike i šta obići?
Giftun ostrva se sastoje od velikog i malog ostrva. U pitanju su zapravo nacionalni rezervati koje je Egipat zaštitio 1995. godine, a pored najbogatijeg podvodnog života, na samom ostrvu se nalaze i dve izuzetno retke vrste ptica. Sve plaže koje se nude u izletima smeštene su na velikom Giftun ostrvu, a nedoumice obično izaziva to što se sve plaže nude pod različitim imenima, pa možete da čujete i Orange beach i Orange bay, a često i Orange island, što važi i za druge plaže. Kada se predstave tako, zaista zvuče kao zasebna ostrva, pa putnici često ostanu zbunjeni.
Veliko Giftun ostrvo podeljeno je na nekoliko plaža: Paradise, Orange, Mahmya i Eden. U okviru izleta, birate jednu od njih i na njoj provodite par sati.
Šta sve uključuje izlet na Giftun ostrvo?
Tipična ponuda svih agencija izgleda ovako: Kreće se rano ujutro, uglavnom oko osam. Agencija vas prevozi do marine koja se nalazi na Memši, gde se ukrcavate na svoju jahtu. Nakon kraće vožnje, sledi pauza za vožnju na banani ili dušeku u obliku kauča, što je opcionalno i uglavnom uključeno u cenu izleta.
Nakon toga, vožnja se nastavlja do jednog dela Giftun ostrva gde pada prvo ronjenje i razgledanje korala. Roni se sa običnim maskama, ne sa bocama, a ukoliko niste sigurni u svoju kondiciju ili se zbog bilo čega plašite, svaka grupa dobija pojas za spasavanje za koji mogu da se drže i uz nadzor vodiča zajedno plivaju i gnjure. To obično traje oko pola sata, a potom brod malo menja lokaciju i sledi još jedna tura ronjenja.
Nakon toga obično ide ručak. Svi koji imaju iskustva sa ponudom hotela i izleta u Hurgadi znaju da je uglavnom najbolje čemu mogu da se nadaju u pogledu hrane da je makar jestivo. Imajući to u vidu, ovde možete da budete mirni – jestivo je :). Uglavnom se dobija izbor između dve vrste ugljenih hidrata (pirinač ili testenina), dve vrste mesa (piletina ili riba) i izbor od nekoliko salata.
Nakon toga sledi još malo vožnje do plaže, na koju će vas ispratiti vaš vodič. Prethodnih godina je uglavnom Orange bay važio za najpoželjniju plažu zbog uređenosti i zbog činjenice da ste samo tamo dobijali svoj suncobran i mesto. Međutim, ponuda na Paradise plaži je sada ista u tom pogledu, pa ćete i tamo dobiti suncobran, asuru i dva lejzi bega. Isto važi i za sve ostale plaže, tako da se u suštini izbor svodi na ono što se vama najviše dopada, ali neke preterane razlike nema.
Orange bay je i dalje najpopularniji zbog svojih atraktivnih ljuljaški u moru. Cela plaža je u svojevrsnoj drvenoj konstrukciji, a uspon na vrh vam pruža sjajan pogled na ostrvo. Računajte da će vam najviše vremena otići na čekanje za red za slikanje na ljuljaškama u moru.
Paradise beach je siromašniji za ljuljaške, ali ima dosta drugih rekvizita za fotografisanje, dok Mahmya važi za najekskluzivniju. Međutim, budući da izlet uključuje boravak od oko dva sata na plaži, razlike su zaista minimalne jer dok se okrenete, već će biti vreme za povratak, a osnovne stvari poput ležaljki, suncobrana, kafića imate na svakoj plaži. Uz to, more je svuda podjednako lepo, a pesak beo i najfiniji mogući, što je uostalom i najvažnije.
Koliko košta izlet na Giftun ostrvo i koji su prateći troškovi?
Razumna cena za ovaj izlet po osobi iznosi oko 25 evra ili oko 850 egipatskih funti (u trenutku kada je ovo napisano, dakle sezona leto 2023.). Može da ide koji evro više ili manje, ali kao što ne treba da dozvolite da vas opljačkaju, nemojte ni da birate agencije koje nude značajno niže cene jer ćete tu razliku u ceni osetiti u kvalitetu usluge.
Pored ovoga, standardno, spremite novac i za bakšiš vodiču. To je sve od obaveznih troškova, budući da su u cenu uključeni prevoz, vožnja na banani ili kauču, ronjenje, ručak i piće na jahti i suncobrani na plaži. Dodatno ćete plaćati piće i jelo na plaži, a takođe će sve vreme uz vas biti agencijski fotograf i snimatelj koji će vam na kraju puta ponuditi paket sa vašim slikama i snimcima. Cena tog paketa naravno nije definisana, pa može da vam zatraži od 30 do 50 evra, u zavisnosti od toga koliko ste spremni da se cenjkate.
Šta da ponesete na izlet?
Obavezno ponesite peškire jer će jahta imati stroga pravila oko toga da budete suvi nakon ronjenja, a kako bi sprečili mogućnost da se okliznete i povredite. Pored toga, jedino što vam je još neophodno je i keš za svaki slučaj. Pored toga što će vam keš trebati za bakšiš vodiču, moguće je da na pojedinim mestima ne primaju kartice, pa je bolje da za svaki slučaj imate nešto novca. Pametno bi bilo da ponesete neki duks bez obzira na temperaturu, za slučaj da je dan vetrovit – verovatno će vam zatrebati na jahti. Uz to je pametno da ponesete i rezervni kupaći.
Na kraju, da li uopšte vredi davati pare na ovaj izlet? Apsolutno! S pravom se Giftun poredi sa Maldivima. Pre svega je tu najočiglednija sličnost u vidu tirkizne boje mora i finog, belog peska. Tu su i karakteristični suncobrani, ali i generalna atmosfera koja vlada na ostrvu. Većina izletnika vrlo brzo reši da poseti i ostatak ostrva, a postoji opcija i da provedete ceo dan na jednoj od plaža, kada odlučite koja vam se najviše dopada.