Postoje stvari kojima je jednostavno zapisano da idu u paru: plazma i mleko, kladionice i škole, ili recimo autobusi 65 koji se u javnosti pokazuju izuzetno retko, ali uvek jedan za drugim, taman kada ste digli ruke od svega, javili da ne dolazite na posao i krenuli nazad kući. Na kraju, tu je i zvezdani par ovog teksta: Severna Afrika i falafel, ili da budemo još konkretniji – Egipat i tameja.
Falafel i tameja
Ako vam je muka od viševekovne rasprave na temu šta je “pravi burek” i čime je dozvoljeno filovati ga, onda bolje ne pitajte prosečnog Egipćanina za mišljenje na temu falafela i tameje. Ukratko, tameja je egipatski falafel. Razlikuje se od falafela u osnovnom sastojku – dok se falafel pravi od leblebija, tameja se pravi od boba, zbog čega je tameja nekako pufnastija, vlažnija i vazdušastija.
Reci popu pop, bobu bob, ali ne i tameji – falafel
Reč tameja, inače, vodi poreklo od arapske reči ta’am, odnosno hrana, a tameja je deminutiv, pa bi značilo nešto kao “komadić hrane”. S druge strane, poreklo reči falafel nije potpuno jasno – neki kažu da falafel potiče baš iz Egipta, a da je kasnije recept preuzet širom Levanta, pa je bob zamenjen leblebijom. Ime falafel zato može da se izvuče iz koptskog jezika (Φα Λα Φελ) i značio bi mnogo mahuna, ili pak može da se izvuče iz arapske reči za biber i papriku, koja je filfil. Množina za filfil je falafel i time završavamo ovaj mini kurs arapskog jezika i prelazimo na…
Recept za tameju (egipatski falafel)
Za petnaestak falafela potrebno vam je:
Suvi bob ili leblebije – 180g (šta god da odaberete, to ćete potopiti u vodi noć pred spremanje falafela)
Začini, od čega su ključni peršun (koji mora da bude svež, suv neće dati dobar rezultat), korijander (svež peršun i korijander naseckate ukrupno, otprilike po jednu vezu) i kumin (pola kašičice). So i biber (po kašičica) se podrazumevaju.
Soda bikarbona – pola kašičice (ona služi tome da falafel bude vazdušastiji i zeleniji).
Praziluk ili mladi luk, po ukusu, beli luk – dva čena.
Susam (malo, da uvaljate površinu falafela pred prženje).
Priprema
Ostavite suvi bob da odstoji par sati u vodi koju ćete promeniti makar jednom. Skinite mu opnu i prepolovite svako zrno, pa tako iskoristite priliku da istrebite one koji ne valjaju. Inače, ukoliko ste se odlučili za verziju sa leblebijama, znajte da i one, kao i bob, za idealan rezultat treba da budu suve a ne iz konzerve.
Sve sastojke strpate u blender, a možete da se poslužite i mikserom. Od toga koliko ćete mutiti zavisi koliko će smesa biti vazdušasta, ali to je već stvar ličnog ukusa, neko voli vazdušaste, a neko malo teže.
Oblikujete ih u pljosnate pljeskavice, jednu stranu uvaljate u malo susama i pržite dok ne potamni.
Par saveta za pripremu falafela:
Nemojte da pečete falafele u potpuno vrelom ulju jer ćete onda spaliti spoljni deo, a unutra će smesa ostati sirova.
Što se tiče oblika, falafel može da bude i kao loptica, s tim što onda nije onako reš i generalno je, barem nama, teži da se lepo ispeče.
Ako vam se iz nekog razloga falafel raspada, smesi dodajte i kašiku gustina, to bi trebalo da reši problem i još dodatno učini falafele hrskavima.
To je to – glavni sastojak tradicionalnog egipatskog doručka je spreman. Uz salatu, ful medames (još malo boba) i aiš baladi (standardni egipatski hleb) imate doručak koji može da vas drži sve do večere.