Ako volite da skupljate školjke, na plažama Egipta možete da nađete neverovatno zanimljive primerke, deliće korala koje je izbacilo more, a vrlo retko može da se desi da naletite i na peščani dolar.
Peščani dolar tehnički gledano zapravo nije školjka, već pripada porodici morskih zvezdi i ježeva, ali kada ga more izbaci i kada ugine, više liči na školjku nego na zvezdu. Naravno, kao i za sav živi svet, i za peščani dolar važi da ga ne diramo ukoliko ima i najmanje sumnje da je živ. Međutim, ako ga nađete na plaži, ukoliko je beo, nije bodljikav i ukoliko zveči kada ga protresete, možete da ga uzmete kao suvenir.
Šta je peščani dolar?
Peščani dolar uglavnom možete naći u plitkim tropskim vodama. Zovu ga i morski kolačić, pošto zaista i podseća na popularne “kukije”. Ipak, peščani dolar im je “glavno” ime, a nastalo je zbog toga što podseća na stare srebrnjake, poput španskog dolara. Ako ih vidite u moru, na dodir ćete primetiti da im je površina poput pliša, iako su zapravo prekriveni sitnim bodljama. Kada uginu, na plaži ih nalazimo bele i glatke, poput školjki.
U svim kulturama širom sveta, peščani dolar smatra se dobrim znamenjem. Koristi se kao amajlija, ali i za dekoraciju doma. U nekim kulturama prah peščanog dolara koriste za lečenje raznih boljki. Staro je verovanje da je peščani dolar zapravo novac sirena, a negde su ovaj mit proširili i na Atlantidu, pa je ostalo verovanje da su ove školjkice zapravo bile moneta nestalog grada. Svuda se veruje da je zaštitnik putnika i da, ukoliko ste na njega naišli tokom putovanja, on vam je siguran znak da ćete se bezbedno vratiti kući.
I hrišćanski misionari su u peščanom dolaru našli simboliku – po njima, cvetić na jednoj strani dolara predstavlja božićnu zvezdu. Druga strana dolara krije Vitlejemsku zvezdu, a pet proreza koji se javljaju na osušenom dolaru su simboli Hristovih rana.
Takođe, kada suvi peščani dolar razbijete, u njemu ćete naći pet “golubica” koje po svetu raznose ljubav. Međutim, te “golubice” su sasušena ždrela peščanog dolara koja on koristi za disanje i filtriranje hrane – svaka od tih “golubica” ima i rešetke koje zapravo filtriraju vodu.
Peščani dolar se često nalazi na tezgama tropskih odmarališta. Od njega se prave ogrlice, amajlije, dekorativne sitnice za kuću, a ako ste maštoviti, i sami možete da napravite nešto samo svoje. Nekada je dovoljno i da ih samo uramite i da tako sačuvate uspomenu na tropski odmor.