Volim Temišvar, baš, baš je blizu Beograda i bukvalno možete i neplanski da skoknete tamo, pa i bez noćenja. Dva sata vožnje i već stižete u ovaj živopisni gradić – poseta njemu je uvek lepo iskustvo i kratak beg od uobičajene svakodnevice za koji vam ne treba ni puno vremena ni novca. Zovu ga i Mali Beč, a taj nadimak je svakako opravdan.
Cena noćenja u Temišvaru kreće se već od 15 evra po osobi – za ove pare možete da nađete sasvim pristojan smeštaj na Bookingu i to u neposrednoj blizini centra. Čak i ako u okviru smeštaja nema parkinga, to nije problem – u jezgru grada postoji nekoliko velikih parkinga gde možete ostaviti automobil po ceni od svega dva ili tri evra po danu.
Ovo je mali grad koji se brzo i lako obilazi, pa je dva dana sasvim dovoljno da ga doživite i vidite ono najbolje u njemu. Pored same blizine Srbiji, najveća prednost je činjenica da možete da ga obiđete uzduž i popreko peške, ali i lepa, autentična arhitektura – svako zdanje je priča za sebe i spremite se da manje gledate ispred sebe, a više iznad sebe – dok se divite remek delima od temišvarskih zgrada.
Evo šta ne treba da propustite u Temišvaru:
1. Posetite tri glavna trga – Trg slobode, Trg ujedinjenja i Trg pobede. Svaki je poseban na svoj način, vrlo su instagramični, veseli i puni života, posebno vikendom.
Oko Trga ujedinjenja nalazi se najveći broj finih restorana, pabova i kafića. Mi smo ručali u restoranu Miorita, tu se služi njihova nacionalna hrana – probajte sarme sa palentom. Lokal je neverovatno amibijentalan unutra, urađen u etno stilu, vrlo kičast, ali zanimljiv.
I restoran Pepper – Steak&Shake je dobar – moja preporuka ide za picu sa pršutom i burata sirom. Cene u restoranima su kao kod nas, čak i jeftinije, primera radi ručak, kafa, piće i predjelo ili čorba za dvoje koštaju oko 4.000 dinara.
Trg slobode je često mesto gde se održavaju različiti marketi, festivali i manifestacije, pa smo mi tamo zatekli Festival brze hrane što je bila jedinstvena prilika da na jednom mestu biramo između azijske, meksičke, turske, domaće, tradicionalne hrane, različitih burgera, sladoleda, krofni, palačinki…
2. Prošetajte šetalištem pored Begeja. Ušuškano je, mirno, tiho, zaista je uživanje ovde boraviti. I ovo je divna lokacija za ispijanje kafe. U neposrednoj je blizini Trga pobede i Rumunske saborne crkve, koja i spolja i iznutra ostavlja bez daha i prepoznatljiv je simbol Temišvara.
3. Provozajte se brodom po Begeju. Zanimljivo je da oni brodiće koriste kao standardni gradski prevoz, a vožnja košta samo 1 lej (oko 20 dinara). Raspored vožnje je istaknut na svakoj rečnoj stanici, a možete se voziti jednu ili više stanica – ne brinite se gde ćete izaći, u Temišvaru je lako snaći se i podsećam svuda se brzo može stići peške.
4. Temišvar je grad parkova i svaki je lep na svoj način. Prednjače Park ruža (posebno kada su u cvatu) i Botanička bašta. Meni se najviše dopao park Regina Maria, sam ulaz u park je lep za fotografisanje, kao i palata Neptun koja je odmah pored njega.
5. Što se tiče šopinga, imajte na umu da je većina brendova dostupna i u Srbiji, a cene su iste. Šoping centar Iulius Town važi za najveći i najbolji, ali mislim da je Shopping City bolje snadbeven i pregledniji. Baš zato što mahom nudi isti izbor garderobe i aksesoara kao i kod nas, meni je bila zanimljivija kupovina u njihovim supermarketima – izbor sireva je recimo ogroman i cene su niže nego u Srbiji. Zanimljiva je ponuda i slatkiša, kafa i čajeva; ja sam kupila vrlo ukusne keksiće i mekane pince.
6. Ako imate višak vremena, a završili ste sa obilaskom Temišvara, obiđite obližnji gradić Arad do kog vam treba oko 50-ak kilometara. Ovo nije turističko mesto, iako ima potencijal za to – vrlo, vrlo zanimljiva arhitektura, premda dotaknuta zubom vremena, prepoznatljiva Gradska kuća i fotogenična železnička stanica samo su neke od atrakcija na koje ćete naići.